Autor: admin
Datum objave: 07.07.2014
Share
Komentari:


Andrej Plenković,prvi Hrvat potpredsjednik Vanjskopolitičkoga odbora EU parlamenta

S 46 glasova gospodin mr.sc.Andrej Plenković je izabran jednim od četvorice potpredsjednika prestižnoga Odbora za vanjsku politiku

Andrej Plenković,prvi Hrvat potpredsjednik Vanjskopolitičkoga odbora EU parlamenta

S 46 glasova gospodin mr.sc.Andrej Plenković je izabran jednim od četvorice potpredsjednika prestižnoga Odbora za vanjsku politiku-

Europski parlament od danas po prvi put ima jednog Hrvata na mjestu potpredsjednika nekog od svojih odbora. Andrej Plenković (HDZ) izabran je za potpredsjednika Odbora za vanjsku politiku, no njegova kolegica s iste izborne liste Ruža Tomašić (ista lista, ali druga stranka – HSP AS) iz principijelnih razloga smatra taj izbor duboko nedemokratskim.

To nije demokratski. Građani su glasali i za te zastupnike koji čine političku grupaciju Europe slobode i izravne demokracije. Uskraćivanje potpredsjedničkih mjesta toj grupi nije demokratski, smatra Ruža Tomašić

Plenković je, naime, izabran političkim manevrom europskih pučana, socijalista i liberala koji su odlučili uskratiti euroskepticima vodeća mjesta u svim odborima EP-a koja im pripadaju po snazi njihove političke grupe zvane Europa slobode i izravne demokracije.

I u nizu drugih odbora ponovilo se isto što i pri izboru Plenkovića za potpredsjednika Odbora za vanjsku politiku: euroskeptici su preglasani i, umjesto njihova, izabran je neki drugi kandidat iz redova eurofilskih grupacija.

– To nije demokratski. Građani su glasali i za te zastupnike koji čine političku grupaciju Europe slobode i izravne demokracije. Uskraćivanje potpredsjedničkih mjesta toj grupi nije demokratski – smatra Ruža Tomašić.

Europu slobode i izravne demokracije formirali su najpoznatiji britanski i talijanski euroskeptici Nigel Farage i Beppe Grillo uz pomoć drugih euroskeptičnih zastupnika iz Litve, Francuske, Češke, Latvije i Švedske.

Na konstituirajućoj sjednici Europskog parlamenta prošloga tjedna u Strasbourgu zastupnici iz te grupe okrenuli su leđa glazbenicima koji su izvodili europsku himnu 'Odu radosti'.

Sudeći po izjavi Tonina Picule, SDP-ova člana Odbora za vanjsku politiku EP-a, to okretanje leđa Europi bio je dodatni razlog zbog kojeg su proeuropske grupacije odlučile okrenuti leđa tim istim ljudima.

Picula: Ne možete okretati stražnjicu Europi

– Ovo je jedan sanitarni kordon koji gradimo prema njima. Ne možete okretati stražnjicu Europi, raditi protiv nje, i očekivati vodeća mjesta u odborima koji bi trebali raditi za Europu – kaže Picula.

Nemamo ništa protiv Plenkovića osobno, no ovo je opasan presedan, rekao je Charles Tannock

Nakon što su pučani, socijalisti i liberali dogovorili da će preglasavati euroskeptike na konstituirajućim sjednicama svih odbora EP-a, otvorilo se 7 dodatnih potpredsjedničkih mjesta za pučane i HDZ-ova delegacija u EP-u dobila je pravo na potpredsjedničko mjesto u Odboru za vanjsku politiku. Plenkovića su podržali i socijalisti i liberali, a euroskeptici su nakon glasovanja dobacivali da je "učinjen opasan presedan". Nikad prije, naime, nije bilo ovako očitog preglasavanja pri izboru vodećih ljudi parlamentarnih odbora nego se uvijek poštovalo pravilo da se vodeća mjesta u odborima raspodjele svim političkim skupinama koje imaju najveći broj zastupnika.

– Nemamo ništa protiv Plenkovića osobno, no ovo je opasan presedan – rekao je Charles Tannock, britanski europarlamentarac i član Odbora za vanjsku politiku koji ne pripada Farageovoj političkoj grupi, ali brani njihovo pravo da imaju mjesto koje im pripada. Milijuni birača diljem Europe birali su Nigela Faragea i Beppa Grilla, ali u Odboru za vanjsku politiku EP-a dobili su – Andreja Plenkovića.

Plenković: Osjećam se vrlo dobro

Plenković je, međutim, ponosan. 

– Osjećam se vrlo dobro jer sam dobio povjerenje kolega u Odboru za vanjsku politiku da budem jedan od četvero potpredsjednika. Sve je sukladno postupku koji postoji. Svaka politička skupina može kandidirati svoga predstavnika na jedno od potpredsjedničkih mjesta. Moja politička grupacija je odlučila kandidirati mene i ja sam im na tome zahvalan. S obzirom na svoj dugogodišnji rad od dva desetljeća u hrvatskoj diplomaciji, bit će mi zadovoljstvo raditi u okviru odbora koji ima bitne zadaće, strateški gledano, i za Hrvatsku. Prije svega pitanje proširenja, suradnja sa zemljama na jugoistoku Europe, istočno susjedstvo u kojem je najvažnije pitanje Ukrajina, zatim cijela situacija sa Sredozemljem, što je posebno važno zbog trenutnih zbivanja u Iraku i Siriji, i u konačnici jedan globalni dijalog sa strateškim partnerima – kaže Plenković.

Na današnjoj konstituirajućoj sjednici Odbora za vanjske poslove, u novom, 8. sazivu Europskog parlamenta zastupnik Andrej Plenković je kao punopravni član Odbora iz HDZ-a/EPP-a izabran za jednog od četiri potpredsjednika Odbora na mandat od dvije i pol godine

Europskog parlamenta zastupnik Andrej Plenković je kao punopravni član Odbora iz HDZ-a/EPP-a izabran za jednog od četiri potpredsjednika Odbora na mandat od dvije i pol godine

 Plenković je prvi hrvatski zastupnik koji je izabran na dužnost u nekom parlamentarnom odboru. Podržalo ga je 46 članova Odbora, dok je 11 glasovalo za kandidaturu zastupnice Ivete Grigule iz Latvije (Klub zastupnika Europe slobode i demokracije).

Prijedlog Kluba EPP-a za izbor zastupnika Plenkovića predstavio je rumunjski zastupnik Christian Preda, koji je naglasio da Andrej Plenković ima veliko vanjskopolitičko iskustvo nakon 17 godina diplomatske karijere. Dodao je da je obnašao dužnost državnog tajnika za europske poslove u hrvatskoj Vladi, da je bio zastupnik u Hrvatskom sabor, te da je u svibnju po drugi put izabran u Europski parlament kao nositelj liste HDZ-a i partnera.

Plenković je zahvalio kolegama na ukazanom povjerenju. Istaknuo je kako je Odbor za vanjske poslove posebno važan za Hrvatsku jer će raspravljati o svim temama povezanima za proširenje EU, a posebno na susjedne države u jugoistočnoj Europi, pri čemu je najvažniji europski put Bosne i Hercegovine. Ujedno će se razmatrati krizna žarišta diljem svijeta, poput Ukrajine, Iraka i Sirije, a na dnevnom redu redovito će biti i odnosi s globalnim akterima, kao što su SAD, Rusija, Kina i drugi. Odbor će voditi redovit dijalog s visokom predstavnicom za vanjsku politiku te će utjecati na rad Europske službe za vanjske odnose i pridonijeti formuliranju vanjske politike EU.   

Odbor za vanjske poslove jedan je od najvažnijih odbora i ima 71 člana, a za predsjednika je ponovno izabran njemački zastupnik Elmar Brok (EPP

 

 

803
Kategorije: Društvo
Nek se čuje i Vaš glas
Vaše ime:
Vaša poruka:
Developed by LELOO. All rights reserved.