Autor: admin
Datum objave: 24.02.2020
Share


INFORMACIJA ILI PANIKA - ODGOVORNO IZVJEŠTAVANJE O KORONAVIRUSU

ZBOG sprječavanja koronavirusa Hrvatska je od noćas uvela zdravstveni nadzor za sve osobe koje dolaze iz talijanskih pokrajina Veneto i Lombardija

INFORMACIJA ILI PANIKA - ODGOVORNO IZVJEŠTAVANJE O KORONAVIRUSU

https://www.hzhm.hr/aktualno/novosti/odrzana-tribina-informacija-ili-panika-odgovorno-izvjestavanje-o-koronavirusu


Iako su mediji objektivno izvještavali o epidemiji novog koronavirusa, ima prostora za još bolju komunikaciju i suradnju zdravstvenih profesionalaca i novinara - poruka je s tribine "Informacija ili panika - odgovorno izvještavanje o koronavirusu" koja je danas u organizaciji Zbora znanstvenih novinara Hrvatskog novinarskog društva održana u Novinarskom domu u Zagrebu.

Tribina je okupila stručnjake iz područja medicine i novinarske zajednice s ciljem da boljim partnerskim odnosom izravno utječu na kvalitetu i vjerodostojnost izvještavanja ne samo o temi koja već danima zaokuplja pažnju hrvatske i svjetske javnosti, već i o drugim zdravstvenim temama koje su od javnog interesa. Kao načelnica Kriznog stožera Ministarstva zdravstva na tribini je sudjelovala i ravnateljica Hrvatskog zavoda za hitnu medicinu prim. mr. Maja Grba-Bujević, dr. med. koja je ukratko izložila sve aktivnosti i mjere koje je Krizni stožer poduzeo u svrhu prevencije epidemije te mehanizme nužne za zbrinjavanje osoba zaraženih novim koronavirusom. Istaknula je da je do današnjeg dana uspješno izliječeno 12 877 osoba te kako bi i tu brojku, koja upućuje na to da je virus izlječiv, trebalo prenijeti javnosti. Uz primarijus Grbu-Bujević na tribini su sudjelovali ravnateljica Klinike za infektivne bolesti "Dr. Fran Mihaljević" prof. dr. sc. Alemka Markotić, dr. med., ravnatelj Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo (HZJZ) doc. prim. dr. sc. Krunoslav Capak, dr. med., voditelj Službe za epidemiologiju zaraznih bolesti HZJZ-a prim. dr. sc. Bernard Kaić, dr. med., glavni urednik Jutarnjeg lista Goran Ogurlić, urednica Newsa na 24sata.hr Višnja Kragić Mahmutović, urednik rubrike Znanost na Indeks.hr Nenad Jarić Dauenhauer te kao moderatorica urednica u Znanstvenom programu HRT-a Maja Vađić.

https://www.hzhm.hr/aktualno/novosti/na-simpoziju-o-svim-dosad-poznatim-cinjenicama-o-novom-koronavirusu


Istaknuti stručnjaci i znanstvenici iz područja epidemiologije, infektologije, mikrobiologije i javnog zdravstva danas su se okupili u Hrvatskoj akademiji znanosti i umjetnosti na simpoziju Novi koronavirus iz Kine – biosigurnosna prijetnja i izazov za zdravstvene djelatnike. Simpozij je podržao ministar zdravstva izv. prof. dr. sc. Vili Beroš, dr. med., a odazvala se i ravnateljica Hrvatskog zavoda za hitnu medicinu i načelnica Kriznog stožera Ministarstva zdravstva prim. mr. Maja Grba-Bujević, dr. med. te njezina zamjenica dr. sc. Ingrid Bošan Kilibarda, dr. med.

Svojim zanimljivim i prijeko potrebnim predavanjima, stručnjaci i znanstvenici iz različitih područja medicine nastojali su na jednom mjestu objediniti znanja o zasad još uvijek nedovoljno istraženom novom koronavirusu COVID-19. Na simpoziju je istaknuto kako su koronavirusi skupina odavno poznatih virusa od kojih većina uzrokuje običnu prehladu, dok novi soj koronavirusa COVID-19 izaziva nešto težu kliničku sliku i u određenom postotku slučajeva dovodi do smrtonosnog ishoda. Uz epidemiološke i kliničke značajke novih koronavirusa, na simpoziju je bilo riječi i o intenzivnom liječenju bolesnika s teškim respiratornim infekcijama koje mogu uzrokovati novi koronavirusi, kao i o molekularnoj dijagnostici istih.

S obzirom na to da novi koronavirus COVID-19 ima potencijal globalnog širenja, Krizni stožer Ministarstva zdravstva koordinira i implementira sve mjere potrebne za prevenciju te mehanizme nužne za zbrinjavanje zaraženih osoba. Trenutno je u svijetu zaraženo 64 457 osoba, dok je od posljedica bolesti preminulo 1 384 osoba. Uspješno je izliječeno 7 166 osoba. U edukativnom videu Prevencija zaraznih bolesti prisjetite se klasičnih mjera opreza kojima možete smanjiti rizik od infekcije.

Simpozij Novi koronavirus iz Kine – biosigurnosna prijetnja i izazov za zdravstvene djelatnike organizirali su Hrvatsko društvo za biosigurnost i biozaštitu Hrvatskog liječničkog zbora, Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti i Klinika za infektivne bolesti "Dr. Fran Mihaljević".

https://www.index.hr/vijesti/clanak/video-krizni-stozer-hrvatska-podize-stupanj-pripravnosti-uvode-se-nove-mjere/2159326.aspx


ZBOG sprječavanja koronavirusa Hrvatska je od noćas uvela zdravstveni nadzor za sve osobe koje dolaze iz talijanskih pokrajina Veneto i Lombardija, a i dalje vrijede mjere nadzora za sve osobe koje su iza 16. veljače boravile u Kini i Južnoj Koreji, izvijestio je u ponedjeljak Krizni stožer Ministarstva zdravstva.

Kod više do 80 posto slučajeva koronavirusa infekcija je blaga pa ne treba dizati paniku, no s obzirom na širenje zaraze u Italiji Krizni stožer ima dva cilja - pokušati spriječiti import u Hrvatsku te u slučaju da se koronavirus pojavi u Hrvatskoj, što prije izolirati bolesnika i sve njegove kontakte i tako spriječiti daljnje širenje bolesti, rekao je na konferenciji za novinare ministar zdravstva Vili Beroš.

Podizanje stupnja pripravnosti na veću razinu

Donesene su preporuke za postupanje koje će se mijenjati ovisno o situaciji na terenu, kazao je Beroš i najavio podizanje stupnja pripravnosti na veću razinu, iako nema mjesta panici.

Ravnatelj Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo Krunoslav Capak izvijestio je da su odlučili uvesti posebne mjere za talijanske pokrajine Lombardiju i Veneto, a isto se očekuje i za pokrajine Emiliju Romagnu i Piemont.

To znači da će hrvatske građane koji se vraćaju u Hrvatsku ispitati granična policija, epidemiolozi i granični sanitarni inspektori. U slučaju da su zdravi, bit će im izdano rješenje o zdravstvenom nadzoru te će ih radi provjere zdravstvenog stanja u idućih 14 dana svaki dan kontaktirati epidemiolog.

Oni sa simptomima odmah će biti prevezeni u zdravstvenu ustanovu, a uzorci će biti poslani na ispitivanje u zagrebačku Kliniku za infektivne bolesti.

"Stranci će morati graničnoj policiji ostaviti podatke kuda putuju, kako bi se eventualna pojava bolesti mogla evidentirati što ranije. Ako osoba putuje na jedan dan i zdrava je, te izjavi da nije bila u kontaktu s nekim tko ima simptome, takve osobe će dobiti dozvolu ulaska, ali da se isti dan vrate u Italiju. Nitko sa simptomima neće moći ući u Hrvatsku", rekao je Capak.

Razmatraju se mjesta za karantene

Uvedena je i mjera karantene za one koji su bili u visokom riziku od zaraze, poput Hrvata na japanskom kruzeru, te za one koji se vraćaju iz tih područja, a ne mogu biti u izolaciji kod kuće, rečeno je.

Osim u Klinici za infektivne bolesti, karantena će vrlo skoro biti organizirana i drugdje u Hrvatskoj, u hotelima ili odmaralištima na izoliranim mjestima, za što postoje potencijalne lokacije.

Razmatra se, kaže Beroš, zgrada Crvenog križa u Rijeci, a zatraženo je od županija da vide koja bi mjesta za karantenu bila pogodna na njihovu području.

Na aerodromima ostaju kontrole kao i dosad, a kad je riječ o korištenju termokamera na granicama, ocijenjeno je da su takve kamere neučinkovite s obzirom na to da zaraženi koronavirusom ne mora imati visoku temperaturu. 

Iz Kriznog stožera poručuju da maske za lice, kojih je u nekim gradovima nestalo, ne služe u preventivne svrhe, već su korisne za oboljele da se spriječi širenje bolesti.

S obzirom na zdravstveni turizam i veliki broj ljudi koji iz Italije dolazi zbog dentalnih usluga u Hrvatsku, liječnicima dentalne medicine preporučuje se oprez jer su u potencijalnoj opasnosti od zaraze.

Djeca stavljena u izolaciju po odluci epidemiologa

Za djecu iz Pule, Omiša i Splita, koja su u stavljena u izolaciju nakon povratka iz Italije, rečeno je da su takvu odluku donijeli lokalni epidemiolozi, iako to nisu preporučili granični sanitarni inspektori. Tu odluku treba poštivati mada je jučer bio preporučen zdravstveni nadzor bez ograničenja kretanja.

Kad je riječ o brodu iz Kine koji dovozi dijelove za Pelješki most, rečeno je kako je on na putu mjesec dana te je prošlo 14 dana za razvoj infekcije. No kao i obično u takvim situacijama, brod će pregledati sanitarna inspekcija kako bi vidjela ima li na njemu zaraznih bolesti.

Zasad nema potrebe za zatvaranjem granica, a bude li potrebe, bit će pojačane ekipe epidemiologa i graničnih sanitarnih inspektora.

Sastao se krizni stožer

Jutros je zasjedao i krizni stožer Ministarstva, a načelnica Maja Grba-Bujević najavila je da će se prema onima koji dolaze iz talijanskih regija s povećanim brojem zaraženih primjenjivati epidemiološke mjere nadzora kao i za one koji dolaze iz Kine.

"Postupanja su sukladna mjerama jer smo odlučili biti jako, jako oprezni. Tijekom noći su otišli naputci za graničnu policiju, sanitarnu inspekciju i epidemiologe", rekla je Grba-Bujević novinarima pred Ministarstvom zdravstva.

Kod građana koji dolaze iz talijanskih regija gdje je povećani broj zaraženih od koronavirusa primjenjivat će se epidemiološke mjere nadzora koje su se dosad primjenjivale za one koji dolaze iz Kine, kazala je Grba-Bujević.

Srednjoškolci u Puli, Splitu i Omišu u izolaciji

Učenici pulske Gimnazije koji su u subotu bili na karnevalu u Veneciji ostat će dva tjedna u kućnoj izolaciji, potvrdio je ravnatelj Gimnazije Filip Zoričić.

Ravnatelj Zoričić rekao je da je škola sinoć oko ponoć dobila takav naputak od Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo budući da su talijanske regije Lombardia i Veneto proglašene "područjem rizika za zarazu koronavirusom". 

"To znači", dodao je, "da 42 djece i četiri profesora koji su se vratili s izleta iz Venecije trebaju ostati 14 dana kod kuće u izolaciji".

I svi srednjoškolci iz Omiša i Splita koji su se vratili s putovanja u Italiju bit će dva tjedna u izolaciji kod kuće kao oblik nadzora nad zdravim osobama, doznaje Radio Dalmacija iz epidemiološke službe ZJZ-a. Za sada nitko od djece nema simptome bolesti.

U Italiji umrla četvrta osoba od koronavirusa, zaraženo 212 ljudi

Kina je izvijestila o 150 novih smrtnih slučajeva u epidemiji koronavirusa, što je novi dnevni rekord otkad se u prosincu prošle godine virus pojavio, a istodobno su kineske vlasti objavile da je 409 ljudi novozaraženo.

Od toga je broja 149 umrlih i 398 zaraženih zabilježeno u pokrajini Hubei, žarištu epidemije, navele su kineske vlasti, čime je ukupan broj zaraženih porastao na 77.152, a ukupan broj smrti na 2.592.

Ukupni broj smrti od smrtonosnog virusa narastao je na 2619 slučajeva globalno. Širom svijeta je više od 79.000 slučajeva zaraze i 27 smrti izvan kopnene Kine.

U Italiji je jučer poslijepodne objavljeno da je umrla i treća žrtva od koronavirusa u toj zemlji, a riječ je o starijoj ženi koja je bolovala i od raka. Tamo je zaraženo čak 212 ljudi čime je Italija postala treća zemlja po broju zaraženih koronavirusom u svijetu. Jutros je potvrđena smrt četvrte osobe u Italiji.

373
Kategorije: Društvo
Developed by LELOO. All rights reserved.