Autor: admin
Datum objave: 13.11.2014
Share
Komentari:


NARODNJACI I TURBOFOLK U HRVATSKOJ,Aleksej Gotthardi Pavlovsky

SRIJEDA, 19. STUDENOG 2014. U 18 SATI KNJIŽNICA I ČITAONICA BOGDANA OGRIZOVIĆA, PRERADOVIĆEVA 5,

Aleksej Gotthardi Pavlovsky

NARODNJACI I  TURBOFOLK U HRVATSKOJ

Zašto ih (ne) volimo?

PREDSTAVLJANJE KNJIGE

SRIJEDA, 19. STUDENOG 2014. U 18 SATI

KNJIŽNICA I ČITAONICA BOGDANA OGRIZOVIĆA,

PRERADOVIĆEVA 5, ZAGREB

SUDJELUJU:

INES PRICA, BENJAMIN PERASOVIĆ, KRISTIJAN VUJIČIĆ I AUTOR

ULAZ SLOBODAN!

Biblioteka: Bookmarker

Izdavač: Naklada LJEVAK

Godina: studeni 2014.

Urednik: Kristijan Vujičić

Autor istražuje i analizira razloge popularnosti »narodnjaka« i turbofolka u Hrvatskoj i regiji, njihovu prošlost i sadašnjost te zaključuje da je za sve kriva – popularna kultura

Jesu li »zatucani« oni koji vole »narodnjake«/turbofolk ili, upravo obrnuto, oni koji ih generalno i a priori odbijaju? Aleksej Gotthardi Pavlovsky, istražujući i analizirajući razloge popularnosti dotične glazbe u Hrvatskoj i predstavljajući pritom i njezin nastanak i razvoj na izvorištu, u Srbiji i BiH, zaključuje kako su zapravo »zatucani« svi – jednostavno zato jer se više nitko ne može izmaći djelovanju i principima funkcioniranja popularne kulture, koja nas svakodnevno bombardira komercijalnim sadržajima i koji su zbog toga postali sastavnim dijelom naših života.

Autor se u knjizi Narodnjaci i turbofolk u Hrvatskoj poslužio etnološkom metodom kvalitativnih intervjua s velikim brojem kazivača – konzumenata različite dobi, spola i društvenog položaja, glazbenih izvođača i autora, menadžera, ugostitelja, urednika diskografskih kuća, glazbenih kritičara, novinara, radijskih i TV urednika. Predstavljajući i analizirajući na taj način prikupljenu građu, stavlja je u odnos s antropološkom, (etno)muzikološkom i publicističkom literaturom koja se bavi istim fenomenom, odnosno načinima i procesima funkcioniranja popularne kulture. Temeljem toga zaključuje da »narodnjaci«/turbofolk u potpunosti funkcioniraju prema dotičnim principima, upravo kao i sva ostala komercijalna/popularna glazba Hrvatske, Europe ili svijeta, u čemu (oduvijek) i leži glavni razlog njihove popularnosti.

Seka Aleksic - Lom lom - 2012 Grand Show

https://www.youtube.com/watch?v=DRIuf91HtBc
»Knjiga Narodnjaci i turbofolk u Hrvatskoj predstavlja prvu znanstvenu monografiju posvećenu fenomenu ‘narodnjaka’ (ili turbofolka), koja je s jedne strane usmjerena deskripciji povijesti fenomena od njezinih začetaka i izvorišta, a s druge, analizi razloga popularnosti ovoga oblika glazbe u Hrvatskoj.«

Iz Recenzije, dr. sc. Ines Prica, znanstvena savjetnica za etnologiju i folkloristiku

O autoru

Aleksej Gotthardi Pavlovsky (Rijeka, 1964.) doktor je etnologije i kulturne antropologije (diplomirao, magistrirao i doktorirao na Odsjeku za etnologiju i kulturnu antropologiju Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu). Objavljuje stručne i znanstvene radove u relevantnim časopisima. Od 1990. godine radi na HRT-u kao urednik/scenarist/komentator dokumentarnih TV emisija o popularnoj i tradicijskoj kulturi i TV prijenosa folklornih priredbi. Od oko sto sedamdeset dokumentaraca kojima je urednik i (ko)scenarist, tridesetak je prikazano u službenim konkurencijama međunarodnih i domaćih festivala etnografskog, odnosno dokumentarnog filma, među kojima je njih dvadesetak dobilo nagrade ili priznanja. U razdoblju 1999. – 2003. bio je predsjednik Hrvatskoga etnološkog društva.

(…) Usred rata, u Vukovaru, dakle, pod najvećom opsadom u Vukovaru, (…) radila je jedna birtija u noći, kojoj je zid bio razrušen, iz koje je orila »ćirilica«. Dakle, orili su se svi mogući narodnjaci iz Srbije, ja sam pitao tko to sluša ovdje, to su bili specijalci iz Gline koji su došli, dakle to su bili Brođani koji su došli iz Gline nakon one velike akcije, Vukovaru u pomoć, puno njih je izginulo, gotovo svi. Ja sam njih pitao zašto to slušate, oni su rekli pa to smo slušali i ranije, to slušamo i sad…

(Izvadak iz kazivanja u knjizi) 

1100
Kategorije: Fenomeni
Nek se čuje i Vaš glas
Vaše ime:
Vaša poruka:
Developed by LELOO. All rights reserved.