STA novice / Sodišče EU se je v primeru slovenske tožbe glede arbitraže izreklo za nepristojno
https://www.tax-fin-lex.si/Home/Novica/15498
petek, 31.1.2020
Luxembourg, 31. januarja (STA) - Sodišče EU se je danes v Luksemburgu v sodbi o dopustnosti slovenske tožbe proti Hrvaški zaradi kršenja evropske zakonodaje kot posledice nespoštovanja arbitražne odločbe o meji med državami izreklo za nepristojno. A hkrati je sodišče sporočilo, da morata Slovenija in Hrvaška storiti vse potrebno za izvršitev arbitražne razsodbe.
Sodišče EU ni pristojno za odločanje o mejnem sporu med Slovenijo in Hrvaško, vendar sta ti državi članici v skladu s 4. členom pogodbe EU zavezani, da si lojalno prizadevata za vzpostavitev dokončne pravne rešitve tega spora v skladu z mednarodnim pravom, je poudaril 15-članski veliki senat Sodišča EU v v odločitvi, ki jo je danes v Luxembourgu prebral predsednik sodišča Koen Lenaerts.
Sodišče je utemeljilo, da so slovenski očitki Hrvaški glede kršitev prava EU zaradi nespoštovanja arbitražne razsodbe o meji podrejeni oziroma "akcesorni v razmerju do domnevne kršitve obveznosti" iz arbitražnega sporazuma s strani Hrvaške.
"Sodišče je ugotovilo, da kršitve prava Unije, ki jih zatrjuje Slovenija, bodisi izhajajo iz tega, da naj bi Hrvaška kršila obveznosti, ki izhajajo iz arbitražnega sporazuma in arbitražne razsodbe, izdane na podlagi tega sporazuma, bodisi temeljijo na premisi, da je bila meja na kopnem in na morju med tema državama članicama določena s to razsodbo," so zapisali v sporočilu za javnost.
Vendarle je sodišče opozorilo tudi "na okoliščino, da morata v skladu z arbitražnim sporazumom pogodbenici tega sporazuma storiti vse potrebno za izvršitev arbitražne razsodbe".
Ker imajo države same v skladu z mednarodnim pravom pristojnost glede geografske razmejitve njihovih meja, pa je sodišče vendarle ugotovilo, "da ni pristojno, da bi v okviru obravnavane tožbe preučilo vprašanje obsega in meja ozemelj Hrvaške in Slovenije ter pri tem neposredno uporabilo mejo, določeno z arbitražno razsodbo, da bi preverilo resničnost zadevnih kršitev prava EU".
"Sodišče je, potem ko je navedlo, da je lahko predmet tožbe zaradi neizpolnitve obveznosti, vložene na podlagi člena 259 pogodbe o delovanju EU, le nespoštovanje obveznosti, ki izhajajo iz prava EU, razsodilo, da torej ni pristojno, da bi se v okviru obravnavane tožbe izreklo o zatrjevani kršitvi obveznosti iz arbitražnega sporazuma in arbitražne razsodbe, iz katere izhajajo očitki Slovenije v zvezi z domnevnimi kršitvami prava EU," so še zapisali v sporočilu za javnost.
Sodišče je tudi pojasnilo, da to, da se je sicer razglasilo za nepristojno odločati v tem primeru, "ne vpliva na nobeno od obveznosti, ki za vsako od teh dveh držav članic tako v okviru njunih vzajemnih razmerij kot tudi razmerij do EU in drugih držav članic izhajajo iz člena 4(3) pogodbe o delovanju EU za lojalno prizadevanje, da se vzpostavi dokončna pravna rešitev v skladu z mednarodnim pravom, z namenom zagotovitve učinkovite in neovirane uporabe prava EU na zadevnih območjih".
"Za to lahko uporabita katero koli sredstvo za rešitev njunega spora, vključno z morebitno predložitvijo tega spora Sodišču EU v skladu s posebnim sporazumom na podlagi člena 273 pogodbe o delovanju EU," je predlagalo sodišče.
Uporabo tega člena, ki predvideva, da članici spor sodišču predložita sporazumno, je že aprila 2018 javno predlagal predsednik sodišča Koen Lenaerts. Da bi bil 273. člen edina možna pravna podlaga za presojanje sodišča v tem sporu, je pozneje v svoji argumentaciji izpostavljala tudi Hrvaška.
Slovenija je Hrvaški v tožbi očitala kršenje načel vladavine prava in lojalnega sodelovanja v EU ter kršenje uredbe o skupni ribiški politiki, schengenskih pravil o gibanju oseb prek meja ter direktive glede pomorskega prostorskega načrtovanja.
Da se Sodišče EU razglasi za nepristojno odločati v tem primeru, mu je 11. decembra lani predlagal tudi generalni pravobranilec Priit Pikamäe. Postopek pred Sodiščem EU je zdaj končan. Pritožbe na odločitev velikega senata sodišča, v katerem sta bila tudi Slovenec Marko Ilešič in Hrvat Siniša Rodin, ni možna.
Plenković 'Odluka Suda EU je pobjeda hrvatskih argumenata! Pozivam Sloveniju na dijalog'
Sud je prihvatio hrvatski prigovor o nenadležnosti i postupak se automatski obustavlja
Hrvatski premijer Andrej Plenković rekao je kako je današnja presuda Suda Europske unije o nenadležnosti za slovensku tužbu protiv Hrvatske zbog spora oko granice pobjeda hrvatskih argumenata koji su izneseni u prigovoru toj instituciji.
Sud Europske unije u Luxembourgu u petak se proglasio nenadležnim za slovensku tužbu protiv Hrvatske zbog navodne povrede europskog prava uzrokovane neprovedbom arbitražne odluke o granici.
Cerar žali, ali kaže da odluka o nenadležnosti suda EU-a za arbitražu nije pobjeda Hrvatske
http://www.novilist.hr/Vijesti/Hrvatska/Cerar-zali-ali-kaze-da-odluka-o-nenadleznosti-suda-EU-a-za-arbitrazu-nije-pobjeda-Hrvatske
Sud EU-a, kao ni Europska komisija prije njega, nije prikupio dovoljno hrabrosti da donese odluku o važnom pravnom pitanju koje se tiče europskog poretka«, rekao je Cerar
Slovenski ministar vanjskih poslova Miro Cerar kazao je u petak da s »pomiješanim osjećajima« doživljava presudu suda EU-a u Luksemburgu koji se proglasio nenadležnim za slovensku tužbu protiv Hrvatske, ali je ustvrdio da se iz presude dade vidjeti da ona ni u kojem slučaju ne znači »pobjedu« Hrvatske.
Izražavajući žaljenje što se je sud EU-a proglasio nenadležnim i nije ulazio u meritum spora, Cerar je na konferenciji za novinare u ministarstvu vanjskih poslova kazao da je uvjeren da bi taj sud, da je nastavio postupak, utvrdio da Hrvatska neprovođenjem arbitražne presude o granici krši europsko pravo, dodavši da je to i dalje stajalište Slovenije.
Cerar je kazao da je vrlo zadovoljan što se isti sud u obrazloženju svoje presude, barem kako je napisano u današnjem priopćenju suda EU-a za medije, »jasno izjasnio o tome što misli o arbitražnoj presudi o granici«.
»Jako smo zadovoljni što je sud EU-a potvrdio da je arbitražna odluka valjana i da ju obje strane moraju implementirati«, kazao je Cerar, dodavši da je u tom smislu Slovenija tužbom »postigla svoj cilj« iako se sud proglasio proceduralno nenadležnim za slovensku tužbu.
»Sud EU-a, kao ni Europska komisija prije njega, nije prikupio dovoljno hrabrosti da donese odluku o važnom pravnom pitanju koje se tiče europskog poretka«, rekao je Cerar, dodavši kako ne treba zaboraviti da je EU sponzor arbitražnog sporazuma Slovenije i Hrvatske te njegov supotpisnik, a ovdje se, po njegovim riječima, radilo o važnim elementima europskog i međunarodnog prava.
»No, sud EU-a je u obrazloženju, koje još proučavamo, svakako iskazao vrlo jasno stajalište glede arbitraže, ustvrdivši da Hrvatska kao i Slovenija moraju provesti arbitražnu presudu i da je granica između dviju država određena«, rekao je.
Po presudi bi arbitražu trebalo poštovati, tvrdi Cerar
Na pitanje kako komentira današnju izjavu hrvatskog premijera Andreja Plenkovića, po kojemu je sud potvrdio stajalište Hrvatske, Cerar je ustvrdio:
»Ovdje nikako nema pravne pobjede Hrvatske. Hrvati možda mogu biti zadovoljni što sud nije prihvatio nadležnost za tužbu jer bi, po mojem mišljenju, da je nastavio postupak, sud morao utvrditi da Hrvatska krši europsko pravo«, kazao je slovenski ministar vanjskih poslova.
»To nije nikakva pobjeda Hrvatske, ali ilustrira odnos koji prema vladavini prava iskazuje Hrvatska i njen predsjednik vlade, zbog čega žalim. Ali, ta presuda jest pobjeda za ono pravno stajalište koje cijelo vrijeme zagovaramo, a to je da je potrebno arbitražnu odluku, kao dio obveznog međunarodnog prava, poštovati«, kazao je Cerar, ocijenivši da hrvatski premijer današnjom izjavom o presudi želi »preusmjeriti pozornost javnosti« na ono što mu odgovara.
»Hrvatski premijer ignorira onaj dio presude koji je jasno zapisan i na koji ćemo Hrvatsku stalno upozoravati, bude li potrebno svaki tjedan i svaki mjesec, a to je da i prema ovom stajalištu najviše sudbene instance u EU-u mora poštovati međunarodno pravo, obvezujuću odluku arbitražnog tribunala i priznati da je granica određena«, kazao je Cerar.
»I nikakva politička akrobacija ne može promijeniti tu činjenicu koja je u obrazloženju rješenja suda ovdje zapisana«, kazao je slovenski ministar.
»Vjerujem da će i hrvatska strana postupno spoznati da se je potrebno ponašati europski i konstruktivno«, dodao je.
Hrvatska strana 'ne pokazuje volju za implementaciju'
Na pitanje o perspektivi odnosa s Hrvatskom s obzirom na suprotstavljena gledišta o arbitraži i s obzirom na današnju izjavu hrvatskog premijera, Cerar je kazao da na hrvatskoj strani trenutno »ne vidi volju« da se pristane na implementaciju arbitražnog rješenja.
»Granica je s naše strane nesporno implementirana na moru, i dijelu kopna«, kazao je Cerar, dodavši da je Slovenija to već unijela u svoj pravni poredak, dok Hrvatska za sada ne pristaje na zajedničko demarkacijsko povjerenstvo kako bi se granica utvrdila, odnosno označila u cjelini.
»Iako se Hrvatska tome još suprotstavlja, baš ovo napisano stajalište suda EU-a u Luksemburgu znači dodatni i vjerodostojan pravni pritisak na Hrvatsku da konačno jednog dana shvati da se mora pomiriti s međunarodnim pravom, arbitražnom odlukom, ali i pristati na kulturu međususjedske suradnje«, kazao je Cerar.
»Slovenija u tom pogledu mora biti strpljiva, pravo je na našoj strani, granica je određena. Zato kod nas nema nikakvog razloga za uznemirenje i hitnju. Moramo ustrajno vršiti pritisak pa i pravni«, kazao je Cerar, dodavši kako vjeruje da će to činiti i buduća vlada, te takvo stajalište zastupati i u međunarodnim odnosima i ustanovama EU-a.
Sud Europske unije proglasio se u petak u Luxembourgu nenadležnim za slovensku tužbu protiv Hrvatske zbog navodne povrede europskog prava uzrokovane neprovedbom arbitražne odluke o granici, te pozvao dvije zemlje na suradnju u pronalasku rješenja graničnog spora sukladno međunarodnom pravu.